icon icon

Papartis (lot. Nephrolépis)

Nephrolepis

Kilmė — tropikai Pietryčių Azijoje. Nephrolepis – kambarinis papartis, kuris natūralioje aplinkoje auga tropikuose ir subtropikuose. Augalo pavadinimas iš lotynų kalbos verčiamas kaip „pumpurai ant žvynų“, kas susiję su augalo išvaizda. Papartis puikiai valo orą ir tarnauja kaip natūralus filtras namams. Sodininkai augina Nephrolepis šeimos paparčius visame pasaulyje kaip ampelinius arba vazoninius augalus.
Struktūros ypatybės
Paparčiai dar neturi tikrų lapų, tačiau jie žengia pirmuosius žingsnius šia kryptimi. Tai, kas atrodo kaip lapas, iš tikrųjų nėra lapas, o visa šakelių sistema, išsidėsčiusi vienoje plokštumoje. Sunku pasakyti, kur baigiasi „stiebas“ ir kur prasideda „lapas“, tačiau lapinė plokštelė jau yra. Paparčiai neturi žiedų ir vaisių, jie dauginasi sporomis ir vegetatyviškai. Be to, kai kuriems paparčiams būdingas ir lytinis dauginimasis kaip gyvenimo ciklo dalis.
Įdomūs faktai
Paparčiai labai teigiamai veikia gyvenamųjų patalpų ir gamybinių patalpų aplinką. Jie aktyviai sugeria pavojingas žmogaus organizmui medžiagas, tokias kaip formaldehidas ir toluolas, kurias išskiria kai kurios dirbtinės apdailos medžiagos. Dėl lapų masės jie puikiai mažina triukšmo lygį ir didina oro drėgmę. Be to, turi gebėjimą dezinfekuoti aplinką – naikina kai kurias kenksmingas bakterijas. Yra tyrimų, įrodančių, kad paparčiai didina žmogaus produktyvumą, subalansuoja emocinę būseną ir mažina kraujospūdį. Manoma, kad paparčiai gali slopinti neigiamą energiją, harmonizuoti žmogaus vidinę būseną, pažadindami slaptas galias ir gebėjimus, taip pat harmonizuoja erdvę ir gerina santykius šeimoje.